دکوراسیون نئوکلاسیک

یکی از اساسی ترین نیازها برای دکوراسیون منزل انتخاب سبک دکوراسیون است. قبل از اقدام برای تهیه مبلمان و اجرای دکوراسیون، سبکی از دکوراسیون را برای منازل خود انتخاب نمایید. همانطور که میدانید دکوراسیون داخلی دارای سبک های متعدد و مختلفی است.

یکی از انواع دکوراسیون مدرن نیز با عنوان دکوراسیون نئوکلاسیک شناخته میشود. در حقیقت نوعی چیدمان مدرن است که بر پایه و بیس دکوراسیون کلاسیک بنا شده و از لوازم و مبلمان مدرن با حفظ کالچر و هویت ظاهری کلاسیک، طراحی و اجرا می گردد.

دکوراسیون نئو کلاسیک چیست ؟

تقریبا می توان گفت که در حال حاضر اکثر عزیزان در سطح جوامع مختلف با معنی دکوراسیون آشنایی اجمالی دارند. و به این موضوع که دکوراسیون دارای انواع و سبک های متفاوتی است واقف هستند. یکی از انواع سبک های دکوراسیون داخلی، دکوراسیون نئوکلاسیک می باشد.

  سبک نئوکلاسیک نیز مانند دیگر سبک های مختلف دارای طیف رنگی، مبلمان خاص خود و چیدمان و تم مختص به خود می باشد . با ایجاد هماهنگی لازم بین تمام این اجزاء می توانیم با داشتن شناخت کافی، منازل خود را به این سبک ، دکور نماییم. این کار باعث افزایش زیبایی و بهبود کاربری فضا طبق سلیقه خود گردیم.

 یکی از مهمترین اهداف در طراحی و اجرای این سبک از دکوراسیون، ایجاد هماهنگی و بالانس خاصی بین تم و مبلمان کلاسیک با متریال و مبلمان و طیف های رنگی مدرن می باشد.

آشنایی با دکوراسیون در سبک نئوکلاسیک

نئو کلاسیک نوعی دکوراسیون است که با حفظ ظرافت، نمایی سلطنتی نیز می تواند به محیط ببخشد. سبکی در دکوراسیون که بر اساس منازل اشرافی رم باستان و یونان قدیم طراحی و اجرا می شود، توانست به سبک قالب در اکثر منازل اروپایی قرن هجده و نوزده میلادی تبدیل گردد.

 نکته بسیار حائز اهمیت در رابطه با این سبک از دکوراسیون داخلی، قدرتی است که در جلب نظر سخت پسندان دارد. 

سخت پسند ترین افراد که حساسیت بسیار بالایی در نوع چیدمان دارند، در بیش از 99درصد مواقع از این سبک حمایت و تقاضای اجرای دکوراسیون نئو کلاسیک را برای فضاهای مورد نظر خود داشته اند.

 تجربه حس لاکچری بودن در عین راحتی مزیتی است که به لطف طراحی و اجرای این سبک، برای ساکنین ایجاد می گردد. 

با ما همراه باشید تا در ادامه اطلاعات بیشتری را در رابطه با این سبک جنجالی و ریشه دار در تاریخ، دریافت کرده و آشنا شوید.

درصد

تاریخ پیدایش سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

همه چیز در رابطه با پیدایش این نوع از دکوراسین منازل:

 از جایی شروع شد که طبقه بسیار ثروتمند جامعه اروپا شروع به تصویر سازی ذهنی از نحوه زندگی و منازل اشرافی یونان و رم باستان کردند.

 همه ی شنیده ها و تصورات از میزان بالای سطح رفاه و لوکس بودن زندگی رم و یونانیان باستان خبر میداد. داستانهایی که در رابطه با امپراطوری های بزرگ و کاخ های بی نظیر در دل و جان کودکان اروپایی نشسته بود باعث شد تا در قرن 18 میلادی ، دکوراسیون نئوکلاسیک ابتدا در اروپا و سپس با انتقال به امریکا متولد گردد.

 سبکی متاثر از منازل کلاسیک رم باستان یونان و لویی شانزدهم، در مقابله با سبک های روکوو و باروک متولد شد. این سبک به قدری سریع همه گیر و محبوب شد که در عرض مدت زمان کوتاهی در دکوراسیون خارجی و داخلی بیش از 80 درصد ساختمان ها و منازل اروپایی و آمریکایی مشاهده گردید.

یکی از پرطرفدار ترین سبک های دکوراسیون، به تلفیق سبک های کلاسیک و مدرن پرداخته است. نئو کلاسیک همانطور که از نامش پیداست متشکل از دو واژه آنتیک (کلاسیک) و مدرن (نئو) می باشد. و در طراحی آن ، با انتخاب و استفاده از مبلمان آنتیک و تلفیق آن با مبلمان و المان های مدرن تشکیل شده است.

 بی شک یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سبک ها از قرن 18 میلادی تا کنون دکوراسیون نئو کلاسیک می باشد .  به لطف داشتن ویژگی های بسیار منحصر به فرد در طراحی، در هر مقطعی دارای قالبی بسیار جلوتر از زمان و مد  هم زمان خود بوده.

 این سبک از دکوراسیون دارای ویژگی هایی است که به مقابله با سبک های روکوکو و باروک می پردازد . و شاید بتوان گفت که یکی از دلایل مقبولیت این سبک از دکور نیز همین ویژگی های منحصر بفردش می باشد.

 
 

18

ویژگی ها مختص به دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک

با انتخاب این سبک دکوراسیون، تمامی محدودیت های خود را در استفاده از اجزاء مختلف بر میدارید. با توجه به انعطاف پذیری بسیار بالای نئو کلاسیک شما مجبور به استفاده از مبلمان و وسایلی که دوست ندارید نیستید.

 از هر مبلمان و المان و اجزایی که دوست دارید فارغ از اینکه مدرن است یا کلاسیک و یا حتی نئو کلاسیک، طبق سلیقه خود می توانید استفاده کنید . 

دکوراتور های حرفه ای فعال در طراحی این سبک می توانند با تمامی انتخاب های شما عزیزان یک بالانس و تعادل حرفه ای را در اجرای سبک نئو کلاسیک ایجاد نمایند.

 پس جای نگرانی نیست ! شما کاملا در انتخاب تمامی اجزاء آزادید . یکی از اصلی ترین و بهترین ویژگی های این سبک دکوراسیون داخلی نیز در حقیقت همین وسعت قدرت انتخابی است که به شما عزیزان می دهد.

نکات و اجزای مهم در دکوراسیون نئوکلاسیک

این سبک نیز مانند تمامی سبک های دیگر دارای ویژگی ها و اجزای مختلف می باشد. در هر سبک دکوراسیون نکاتی در رابطه با طراحی و اجرا وجود دارد که می بایست توسط طراحان حرفه ای عزیز، مد نظر قرار گرفته شود.

و به آنها در تمامی مراحل طراحی و اجرا توجه ویژه نمود. رعایت نکات مهم در رابطه با اجزای تشکیل دهنده سبک نئو کلاسیک باعث بهبود زیبایی و کارایی بیشتر این دکوراسیون می گردد.

و با توجه به اینکه علاقمندان به اجرای این دکوراسیون در منازل خود، از آزادی کامل در انتخاب وسایل برخوردار می باشند، طراحی و اجرای صحیح نئو کلاسیک حتما باید توسط یک طراح حرفه ای و با سابقه و دارای تحصیلات آکادمیک انجام شود.

اجزای مختلف و نکات مهم فرش

انتخاب بهترین رنگ و نوع فرش مناسب برای این سبک، نیازمند شناخت کامل کالچر کلی نئو کلاسیک می باشد. طراحان حرفه ای نئو کلاسیک همواره در هنگام انتخاب فرشها از رنگ های ملایم و گرم و  دارای طرح قدیمی رسم شده با اشکال هندسی مدرن می باشد، استفاده می نمایند.

یکی از بهترین و پر مصرف ترین طرح فرش ها در سبک  نئو کلاسیک طرح های گل دار( ریز و درشت) در اطراف یک شکل هندسی مرکزی که شروع به پیچش کرده ودر تمام سطح فرش بافته شده ،می باشد. 

می بایست توجه داشت که فرش یکی از اصلی ترین اجزا و مهم ترین سمبل در این سبک دکور می باشد.  پس پیشنهاد می کنیم برای انتخاب بهترین فرش در این سبک از خدمات یک مجموعه حرفه طراحی دکوراسیون استفاده نمایید.

توجه به نور و حجم نور در نئو کلاسیک

منازلی که از پنجره های کافی برخوردار هستند، در صورت انتخاب سبک دکوراسیون نئو کلاسیک با طلوع خورشید تحت هجوم شدید نور قرار خواهند گرفت. روشنایی زیاد به لطف استفاده از انواع پرده های نازک با رنگ روشن یکی از ویژگی ها و شاخه های معروف این نوع از دکوراسیون است. 

پر نور و کاملا روشن، به ندرت می توانید نقطه ای تاریک چه در روز و چه در شب در منازل دارای سبک دکور نئو کلاسیک بیابید. یکی از بزرگترین اختلافی که این سبک با سبک دکوراسیون باروک دارد میزان نور موجود است. 

عموما در سبک باروک شاهد پرده های خیلی ضخیمی هستیم که با هدف جلوگیری از ورود نور نصب شده اند . فضای تاریک و رنگهای تند در سبک نئو کلاسیک هیج جا و مفهومی ندارند.

اتاق خواب

مبلمان و نکات مهم آن در نئو کلاسیک

هیچ گونه محدودیتی برای انتخاب مبلمان در سبک دکوراسیون نئو کلاسیک وجود ندارد. با انتخاب این سبک از دکوراسیون می توانید از هر سه سبک : (نئوکلاسیک – کلاسیک – مدرن) برای انتخاب مبلمان، طبق سلیقه خود استفاده نمایید.

 البته نکاتی هم هست که توسط تیم طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل به شما ارائه می گردد که با در نظر گرفتن آنها به بهترین بالانس و زیبایی و کارآیی در دکوراسیون منزل خود خواهید رسید. مانند :

1) انتخاب مبلمانی با کیفیت بالا که از متریال های مرغوب ساخته شده باشد.

2) استفاده از پارچه هایی با مرغوبیت بالا و جنس راحت که رنگ و طرح همسو با محیط را داشته باشد.

3) استفاده از مبلمانی که هیچ گونه پیچ و خمی در آن ها وجود ندارد و کاملا ساده هستند برای دکوراسیون نئو کلاسیک بسیار الزامی است.

4) در صورت وجود کنده کاری بر روی مبلمان، می بایست تمامی حکاکی ها از عمق و ظرافت کافی برخوردار باشند.

 

5) در صورت انتخاب مبلمان فلزی جهت استفاده در دکوراسیون نئو کلاسیک ، می بایست اجزای ظریف و دارای پایه های ظریف باشند.

6) استفاده از پارچه های ساده و بدون نقش.

7) استفاده از کوسن های طرح دار به عنوان مکمل پارچه های ساده و بدون نقش به کار رفته در مبلمان.

8) دوری از تجمل در عین حفظ نهایت لوکس بودن.

سخن آخر و نکات بسیار مهم دکوراسیون نئو کلاسیک

سام آرایه پارسیان با سالها تجربه در اجرای انواع پروژه های بازسازی منازل و طراحی دکوراسیون داخلی و …. یادآور می شود که در سبک دکوراسیون نئو و یا نیو کلاسیک پرنور بودن و نورگیر بودن فضا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 تا جایی که مقدور است از رنگ های روشن استفاده کنید و در انتخاب ابعاد مبلمان به وسعت فضای موجود بسیار توجه داشته باشید. استفاده از سنگ ، مخصوصا سنگ های رده دار ، سنگ مرمر به عنوان نمادی از عناصر طبیعی در این سبک بسیار مهم بوده و لازم الاجراست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *